Američtí zákonodárci schválili první komplexní federální legislativu týkající se kryptoměn, což představuje významný milník pro odvětví, které léta usilovalo o jasnější regulační pravidla. Nový zákon se primárně zaměřuje na zavedení regulačního rámce pro takzvané stablecoiny.
Po schválení ve Sněmovně reprezentantů a dřívějším souhlasu Senátu se nyní očekává, že prezident Donald Trump v pátek zákon podepíše. Tento krok je výsledkem mnohaletého lobbingu ze strany kryptoměnového průmyslu, který do politiky investoval miliony dolarů a v posledních volbách podpořil kandidáty včetně Trumpa.
Co přináší takzvaný „Genius Act“
Legislativa, známá pod názvem „Genius Act“, je jedním ze tří zákonů o kryptoměnách, které v současnosti postupují Washingtonem s podporou prezidenta Trumpa. Ten přitom v minulosti označoval kryptoměny za podvod, ale svůj postoj změnil poté, co získal podporu od klíčových hráčů v sektoru a sám se začal v tomto odvětví podnikatelsky angažovat prostřednictvím firem jako World Liberty Financial.
Zastánci zákona tvrdí, že jeho cílem je poskytnout jasná pravidla pro rostoucí odvětví a zajistit, aby Spojené státy držely krok s inovacemi v platebních systémech. Kryptoměnová komunita doufá, že jasně dané mantinely podpoří širší přijetí digitálních měn veřejností. Klíčovým ustanovením je požadavek, aby byly stablecoiny, které obchodníci využívají k přesunům prostředků mezi různými tokeny, kryty v poměru jedna ku jedné americkými dolary nebo jinými nízkorizikovými aktivy.
Kritika a obavy o bezpečnost
Na druhé straně kritici varují, že zákon může do finančního systému vnést nová rizika. Podle nich legitimizuje stablecoiny, aniž by zavedl dostatečnou ochranu pro spotřebitele. Obávají se například toho, že technologické firmy budou moci snadněji vykonávat činnosti podobné bankovnictví bez toho, aby podléhaly srovnatelnému dohledu. V případě bankrotu emitenta stablecoinu by se pak zákazníci mohli ocitnout ve složitém a zdlouhavém insolvenčním řízení.
Odpůrci se také snažili zákon zablokovat argumentem, že jeho schválení by v podstatě legitimizovalo obchodní aktivity Trumpovy rodiny, včetně propagace jejich vlastních kryptoměnových mincí. Přesto zákon získal výraznou podporu nejen od většiny republikánů, ale i od přibližně poloviny demokratů.
Sdružení na ochranu spotřebitelů v dopise Kongresu varovala, že schválení zákona „umožní šíření aktiv, která budou spotřebitelé mylně vnímat jako bezpečná“.
Co bude dál?
Kromě „Genius Act“ jsou ve hře ještě další dva zákony. Jeden z nich má zabránit americké centrální bance ve vytvoření vlastní digitální měny a druhý se snaží nastavit obecnější regulační rámec pro ostatní typy kryptoměn. Oba již prošly Sněmovnou reprezentantů a míří do Senátu, kde mají republikáni těsnou většinu.
Tyto legislativní kroky přicházejí v době, kdy Bitcoin tento týden dosáhl nového historického maxima přes 120 000 dolarů a prezident Trump údajně připravuje nařízení, které by mohlo umožnit investice z penzijních účtů do soukromých aktiv, jako jsou kryptoměny, zlato nebo soukromý kapitál.