Celkové známé objemy prostředků v burzovně obchodovaných fondech (ETF) zaměřených na zlato dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2023.
Tento nárůst přerušil čtyřleté období soustavných odlivů kapitálu. Obnovený zájem investorů o zlato přichází v době, kdy index Bloomberg Galaxy Crypto (BGCI) stagnuje na úrovních naposledy zaznamenaných na začátku roku 2021.

Podle Mikea McGlonea, seniorního komoditního stratéga společnosti Bloomberg Intelligence, tento rozpor vyvolává obavy ohledně schopnosti kryptoměn znovu získat vedoucí postavení v oblasti rizikových aktiv. McGlone ve svém příspěvku na sociální síti X z 30. června sdílel data, která ukazují, že k 27. červnu 2025 přesáhly objemy zlata v ETF fondech 104,7 metrických tun, zatímco index BGCI se pohyboval na hodnotě 859,95. Tato čísla naznačují slábnoucí nadšení investorů pro hlavní kryptoměny a kontrastují s rostoucím přílivem kapitálu do zlata.
Makroekonomické změny a slábnoucí spekulativní horečka
Stratég přisuzuje tento rozdílný vývoj širší makroekonomické změně. S tím, jak opadá vlna likvidity způsobená stimuly z doby pandemie covidu-19, ochladla také spekulativní horečka, která dříve poháněla kryptoměnové trhy. Zlato, dlouhodobě vnímané jako ochrana proti nadměrné měnové emisi a deflačnímu riziku, si podle všeho znovu buduje svou pozici tradičního bezpečného přístavu.
V roce 2025 zaznamenal tento drahý kov obnovenou poptávku, protože investoři hledají útočiště uprostřed rostoucí ekonomické nejistoty spojené s obchodním napětím a geopolitickou nestabilitou. Někteří analytici dokonce odhadují, že cena zlata by mohla dosáhnout 5 000 dolarů, pokud by světová ekonomika vstoupila do vážné recese.
McGlone varoval, že při současné dynamice trhu by jakékoli zakolísání amerických akcií mohlo spustit kaskádu „deflačních dominových efektů“. To by vedlo ke zpřísnění úvěrových podmínek, oslabení růstu a přivedlo by ještě více investorů k hmotným aktivům, jako je zlato. V takovém prostředí mohou digitální aktiva jen těžko konkurovat vnímané stabilitě a fyzickému krytí, které nabízejí ETF fondy založené na drahých kovech.
Zdroj: finbold.com