Společnost Revolut vzdoruje útlumu fintechu a britská vláda se ji snaží přesvědčit, aby si pro IPO vybrala Londýnskou burzu.
Společnost Revolut si při prodeji akcií zaměstnanci zajistila ocenění ve výši 45 miliard dolarů. Tím se vzepřela širšímu poklesu v oblasti fintech a upevnila svůj status nejhodnotnějšího evropského start-upu. Britská vláda se ji navíc snaží přesvědčit, aby vstoupila na burzu v Londýně, a ne v New Yorku.

Společnost v pátek uvedla, že mezi institucionálními investory, kteří koupili akcie od zaměstnanců, jsou společnosti Coatue, D1 Capital Partners a Tiger Global. „Jsme rádi, že můžeme našim zaměstnancům poskytnout příležitost realizovat výhody kolektivního úspěchu společnosti,“ uvedl generální ředitel Nikolay Storonsky.
Tato hodnota je vyšší než 33 miliard dolarů, kterých Revolut dosáhl v roce 2021 při získávání prostředků vedeném společnostmi SoftBank a Tiger Global, a činí z Revolutu druhou nejhodnotnější banku ve Velké Británii.
Revolut a její bankovní licence
Zpráva přichází krátce poté, co Revolut letos v létě získal velmi očekávanou bankovní licenci. Díky ní bude primární veřejná nabídka akcií Revolutu na světových burzách ještě žádanější. Britské ministerstvo financí naplánovalo na podzim jednání se společností ve snaze přesvědčit ji, aby se rozhodla pro vstup na burzu v Londýně a ne v New Yorku. Podle jedné z osob přímo obeznámených se situací dává Revolut i nadále přednost potenciálnímu vstupu na burzu Nasdaq.
Nejnovější ocenění také potvrzuje, že Revolut zaujímá mezi evropskými technologickými start-upy přední místo a překonává tak konkurenty Checkout.com a Klarna, které v posledních letech postihla technologická krize. Ocenění společnosti Klarna se v roce 2022 při získávání prostředků snížilo ze 46 miliard dolarů na méně než 7 miliard. Checkout mezitím snížil své interní ocenění na 11 miliard dolarů, přičemž předtím získal od investorů ocenění ve výši 40 miliard.
Nová cenovka však zůstává nižší než u amerických růstových společností v tomto odvětví. Například Stripe, která byla naposledy oceněna na 65 miliard dolarů, a brazilské digitální banky Nubank kótované na americkém trhu, jejíž tržní kapitalizace činí 66 miliard dolarů.
Zdroj: ft.com
1 komentář
Super